Europska komisija predlaže mjere za smanjenje onečišćenja mikroplastikom i plastičnim peletima

19.10.2023
Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj objavilo je vijest o novom prijedlogu mjera kojima se namjerava doprinijeti cilju smanjenja ispuštanja mikroplastike u okoliš za 30% do 2030. godine. U okviru Plana, Komisija radi na smanjenju onečišćenja mikroplastikom iz različitih izvora: plastičnog otpada i smeća, nenamjernih ispuštanja (npr. gubitak plastičnih peleta, razgradnja guma ili ispuštanje iz odjeće), kao i namjerne uporabe u proizvodima.

Novopredloženim mjerama za sprečavanje onečišćenja mikroplastikom zbog nenamjernog ispuštanja plastičnih peleta, nastoji se osigurati da svi subjekti u EU-u koji rukuju njima poduzmu potrebne mjere predostrožnosti. Plastični peleti su sirovina koja se upotrebljava za proizvodnju plastike, a tijekom proizvodnje ili drugih procesa u lancu opskrbe (npr. prijevoza), dio njih može iscuriti u okoliš odakle se ne mogu se ukloniti; s obzirom na to da su nerazgradivi, akumuliraju se u životinjama, uključujući ribe i školjke te ih ljudi konzumiraju u hrani i vodi za piće. Svake se godine u okoliš ispušta između 52 i 184 tisuće tona peleta zbog lošeg rukovanja u cijelom lancu opskrbe; od novih se mjera očekuje smanjenje njihova ispuštanja za do 74%, što će dovesti do čišćih ekosustava te smanjiti potencijalne rizike za zdravlje ljudi.

Zajedničkim mjerama na razini EU-a, omogućit će se stvaranje jednakih uvjeta za gospodarske subjekte. Prijedlog obuhvaća najbolje prakse postupanja za poduzeća ovisno o veličini postrojenja ili djelatnosti prijevoza, obvezno certificiranje i izjave o sukladnosti, metodologiju za procjenu gubitaka te zahtjeve prilagođene MSP-ovima. Prijedlog Komisije bit će dan na razmatranje Europskom parlamentu i Vijeću, a Komisija će nastaviti raditi na smanjenju onečišćenja mikroplastikom u kontekstu provedbe postojećeg i budućeg zakonodavstva.

Ove su mjere nastavak Uredbe Komisije kojom se zabranjuje prodaja mikroplastike i proizvoda kojima je mikroplastika namjerno dodana ili se ona oslobađa pri uporabi, a u skladu s preporukom Europske agencije za kemikalije (ECHA). Uredba široko definira mikroplastiku kao sve organske, netopljive i nerazgradive sintetičke čestice polimera veličine do 5 milimetara, a svrha joj je smanjiti namjerno ispuštanje mikroplastike iz što većeg broja proizvoda uključujući:

  • granulirani materijal za ispunu koji se koristi na umjetnim sportskim površinama;
  • kozmetiku koja sadrži mikroplastiku za različite namjene (npr. piling, dobivanje određene teksture, mirisa ili boje i slično);
  • deterdžente, omekšivače tkanina, šljokice, gnojiva, sredstva za zaštitu bilja, igračke, lijekove, medicinske uređaje i drugo.

Proizvodi koji se upotrebljavaju na industrijskim lokacijama ili ne ispuštaju mikroplastiku tijekom uporabe nisu zahvaćeni zabranom, ali njihovi proizvođači morat će dati upute o upotrebi i zbrinjavanju. Prve mjere Uredbe, primjerice zabrana mekih šljokica i kozmetike koja sadrži mikrokapljice, počinju se primjenjivati ovih dana jer se njihova uporaba već postupno ukida, a u drugim slučajevima primjenjivat će se nakon prijelaznog razdoblja kako bi se uključenim dionicima dalo vremena za razvoj alternativa i prelazak na njih.

Potreba za rješavanjem pitanja sve veće prisutnosti mikroplastike u okolišu utvrđena je u strategiji EU-a za plastikuAkcijskom planu za kružno gospodarstvo te u Akcijskom planu za nultu stopu onečišćenja.

Uredbi o ograničenju namjerno dodane mikroplastike možete pristupiti ovdje.

Najčešća pitanja o ograničenju namjerno dodane mikroplastike i odgovore na njih možete pronaći ovdje

Najčešća pitanja o mjerama za smanjenje onečišćenja plastičnim peletima i odgovore na njih možete pronaći ovdje.

Kontaktirajte nas
* - obavezna polja