584. plenarno zasjedanje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

26.01.2024
Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) održao je 17. i 18. siječnja svoje 584. plenarno zasjedanje. Ključne rasprave zasjedanja bile su „Prioriteti belgijskog predsjedanja Vijećem Europske unije u području gospodarstva i socijalne Europe“, „Planiranje prekogranične energetske infrastrukture“ te „Konkurentnost Europe i budućnost unutarnjeg tržišta“.

Vijeće Europske unije je, uz Europski parlament, zakonodavno tijelo koje se sastoji od ministara vlada država članice, a države se u predsjedanju Vijećem izmjenjuju svakih šest mjeseci. Prvi ovogodišnji mandat pripada Belgiji koja je od EGSO-a zatražila izradu 13 mišljenja o čijem se usvajanju glasovalo na ovom plenarnom zasjedanju; preporuke iznesene u mišljenjima bit će potpora Belgiji tijekom mandata te pridonijeti Strateškom programu, planu i ciljevima EU-a za razdoblje 2024. – 2029.

David Clarinval, potpredsjednik belgijske vlade, kao središnje prioritete belgijskog predsjedništva istaknuo je konkurentnost, mala i srednja poduzeća (MSP) te socijalnu uključenost. Clarinval je naglasio kako je ključno usredotočiti se na jačanje europske konkurentnosti te postizanje jednakih uvjeta za poduzeća, posebno MSP-ove, kako bi se ona mogla pošteno natjecati na europskoj i globalnoj razini. Najavio je kako će predsjedništvo raditi i na provođenju zelene i socijalne tranzicije s ciljem podupiranja pravedne mobilnosti radne snage, mentalnog zdravlja na radnom mjestu i pristupa održivoj socijalnoj zaštiti. Predsjednik EGSO-a Oliver Röpke izjavio je kako je belgijsko predsjedništvo uspješno uključilo socijalne partnere i organizirano civilno društvo u svoj rad te tako omogućilo Odboru da doprinosi radu civilnog društva u ključnim vremenima prije europskih izbora.

U raspravi o konkurentnosti ustanovljeno je da Europa u tom pogledu zaostaje i da treba hitno riješiti nedostatke svojeg jedinstvenog tržišta proizašle iz aktualnih izazova. Uslijed globalizacije, uspona Kine kao gospodarske supersile te političke, klimatske i gospodarske krize, EU je pod velikim pritiskom jer istodobno mora održavati jednake uvjete na tržištu, subvencionirati industriju u sklopu potpore zelenoj tranziciji, raditi na zadržavanju radnih mjesta, konkurentnosti poduzeća i osiguravanju sirovina.

U mišljenju o novoj europskoj strategiji za unutarnje tržište na kojem se rasprava temeljila, EGSO je istaknuo kako se strategija mora usmjeriti na europsku industrijsku politiku i potporu poduzećima, posebno MSP-ovima i poduzećima socijalne ekonomije. Potrebne su i pravilno organizirane i učinkovite usluge od općeg interesa, ključne za poslovanje poduzeća i koheziju društva; one čine 25% BDP-a i 20% ukupne zaposlenosti EU-a te obuhvaćaju sektore prometa, energetike, komunikacija, vodoopskrbe, odvodnje te zdravstva i socijalnih usluga. Naglašeno je da treba razviti sustav suradnje država članica kako bi se pronašla najbolja rješenja te stvorio osjećaj europskog identiteta.

Održana je i rasprava o prekograničnom planiranju energetske infrastrukture u kojoj je istaknuto da su transnacionalne elektroenergetske i plinske mreže ključne za opskrbu država članica; stoga treba nadograditi postojeću infrastrukturu koja će povećati održivi energetski kapacitet Unije, podržati razvoj obnovljivih izvora energije te potaknuti gospodarstvo. To je potrebno i s obzirom na energetsku krizu posljednje dvije godine koja je utjecala na egzistenciju europskih građana i poduzeća. EGSO je istaknuo kako je tijekom tih nastojanja važno pronaći ravnotežu između javnih i privatnih subjekata na tržištu energije te uložiti sredstva javnog i privatnog sektora.

Mišljenjem o utjecaju klimatskih promjena na mir, sigurnost i obranu skrenuta je pažnja na to da su klimatske promjene globalni izazov koji u kombinaciji s poljoprivrednim, vodnim i infrastrukturnim ranjivostima, može utjecati na ljude u mnogim državama te potaći društvenu, gospodarsku, institucionalnu i političku destabilizaciju. Odbor je stoga naglasio hitnu potrebu za uspostavom otpornih odgovora na sadašnje i buduće izazove te za jačanjem mira, temeljnih prava, demokracije i kapaciteta u pogledu sigurnosti i međunarodne suradnje. Također je istaknuo da bi kvalitetan dijalog s civilnim društvom i znanstvenom zajednicom omogućio bolje politike i djelotvornost Unije.

EGSO je predstavio i mišljenje o stvaranju otporne zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) nakon 2027. koja će podržati stratešku autonomiju i održivu proizvodnju hrane. U iznesenim preporukama naveo je da treba zaštititi raznolikost poljoprivrednih vrsta u Uniji, osigurati ruralni razvoj i poduprijeti poljoprivrednike u suočavanju s izazovima. Kako bi se zaustavio pad broja poljoprivrednih gospodarstava te povećala zarada u poljoprivredi, potrebno je osigurati pristup zemljištu, ulagati u obnovljive energije, podupirati generacijsku obnovu, digitalizaciju i usavršavanje, poboljšati dostupnost udaljenih područja te raditi na osnaživanju žena i pristojnim radnim uvjetima u sektoru. Odbor je predložio i održivo iskorištavanje napuštenog i marginalnog zemljišta, promicanje zdrave i održive prehrane, smanjenje rasipanja hrane, uključivanje relevantnih dionika u izradu strateških planova te smanjenje administrativnog opterećenja.

Jedno od mišljenja predstavilo je prijedlog Europske komisije o uspostavi poreznog sustava Glavnog poreznog ureda (Head Office Tax system - HOT) za mikro te mala i srednja poduzeća (MMSP). Cilj je prijedloga dati MMSP-ovima koja posluju prekogranično mogućnost da svoje obveze ispunjavaju putem središnje porezne uprave, umjesto da se moraju usklađivati s više poreznih sustava. EGSO je napomenuo da se na taj način jača konkurentnost MMSP-ova, pojednostavnjuju njihove prekogranične aktivnosti, smanjuju administrativne i financijske prepreke i tako stvara dodana vrijednost poduzećima, zaposlenicima i državama članicama te bolja suradnja među poreznim tijelima.

U mišljenju o gospodarskoj politici europodručja za 2024. godinu, EGSO je pozdravio preporuke Europske komisije te predložio ključne korake prema smanjenju troškova energije za kućanstva i povećanju konkurentnosti europskih poduzeća. Također je naglasio potrebu za rješavanjem nedostatka radne snage i vještina, dovršenjem unije tržišta kapitala kojim bi se uklonile prepreke ulaganjima u zelenu i digitalnu tranziciju te za provođenjem reforme tržišta električne energije. EGSO je ponovno istaknuo svoju potporu platformi za strateške tehnologije za Europu i pozvao Komisiju da u tu svrhu uspostavi zajedničke instrumente.

Usvojena su i mišljenja o borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti putem socijalne ekonomije, ciljevima za utvrđivanje ribolovnih mogućnosti, europskim prekograničnim udruženjima, korupciji u javnoj nabavi i njezinom učinku na unutarnje tržište, borbi protiv seksualnog zlostavljanja djece na internetu, uvođenju europskog testa otpornosti u području inovacija te o reviziji Direktive o kašnjenju u plaćanju.

Usvojenim mišljenjima možete pristupiti ovdje.

Kontaktirajte nas
* - obavezna polja