Revizije europskih direktiva o hrani: zaštita potrošača i promicanje transparentnosti

27.10.2023
Prehrambeni sustav EU-a suočava se s brojnim međusobno povezanim izazovima koji obuhvaćaju zdravlje, društvenu dobrobit, klimu i okoliš. Gubi se bioraznolikost i organske tvari u tlu, iscrpljuju riblji stokovi, propadaju vodni putovi, nestaju poljoprivredna gospodarstva, rastu staklenički plinovi povezani s načinom proizvodnje, obrade i konzumacije hrane, broj bolesti povezanih s prehranom sve je veći kao i učestalost klimatskih šokova, a održiva i zdrava hrana sve je nedostupnija.

Kako bi se učinkovito riješila ta pitanja, Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) ove je godine pozvao na osnivanje Europskog vijeća za prehrambenu politiku (EFPC), koje bi pomoglo u donošenju propisa i smjernica za djelotvornu prehrambenu politiku na lokalnoj i nacionalnoj razini te na razini Europske unije. EGSO vidi EFPC kao neovisnu, znanstveno utemeljenu platformu za raspravu i postupke donošenja odluka koja će uključivati akademske stručnjake, znanstvenike, predstavnike europskih institucija te aktere iz lanca opskrbe hranom, obrazovnog sustava i organizacija civilnog društva, a za cilj će imati promicanje održive proizvodne prakse, zdravlja potrošača te uravnoteženijeg ruralnog i urbanog razvoja.

Odbor pozdravlja i najavu okvira EU-a za održive prehrambene sustave koji bi Europska komisija trebala objaviti do kraja ove godine, a predviđen je strategijom „Od polja do stola”. Tim će se okvirom postaviti temelji za sustavne promjene koje trebaju uključiti sve dionike u prehrambenom sustavu, uključujući tvorce politika, poslovne subjekte i potrošače te ubrzati prijelaz na održiv prehrambeni sustav EU-a. Isto tako, važno je promicati upotrebu i dostupnost održivih proizvoda, a da bi to bilo moguće, potrebne su pouzdane informacije te uzimanje u obzir kulturnih i geografskih razlika. Na taj bi se način jasnije usmjeravao poljoprivredno-prehrambeni sustav i pomoglo u proizvodnji, preradi, distribuciji te prodaji zdravije i održivije hrane po pravednijim cijenama.

Ususret navedenom, EGSO je na 581. plenarnoj sjednici u rujnu usvojio Reviziju tržišnih standarda EU-a za poljoprivredne proizvode u kojoj su glavne izmjene vezane uz med, džemove, sokove te kondenzirano mlijeko i mlijeko u prahu.

Revizija podržava prijedlog Komisije o obveznom označivanju zemlje podrijetla za mješavine meda kojim bi se povećala transparentnost za potrošače i zaštitilo pčelare u Europskoj uniji. Oni i ostali dionici u lancu opskrbe medom suočavaju se s velikim izazovima u pogledu transparentnosti proizvoda te prijevara i nepoštenog tržišnog natjecanja, što utječe na njihove prihode i cjelokupno europsko tržište. EGSO potiče na donošenje brzih mjera za zaštitu europskih proizvođača meda, provedbu strogih tržišnih standarda i uvođenje sustavnih provjera sljedivosti meda uvezenog u EU. Uz to, poziva na uvođenje posebnih oznaka „ultrafiltrirano” i „pasterizirano” kako bi se jasno ukazalo na promjene do kojih dolazi tijekom industrijske prerade, a kojima se smanjuju prirodna svojstva i koristi meda.

Preporuke EGSO-a proizlaze iz zabrinutosti iznesene nakon izvješća o prijevarama u vezi s medom na tržištu EU-a, pri čemu se 46 % meda uvezenog iz trećih zemalja sumnjiči za neusklađenost s Direktivom o medu.

U Reviziji se daju preporuke i za voćne sokove s ciljem promicanja transparentnosti kako bi se potrošačima omogućilo da donose dobro informirane odluke o svojem izboru prehrane. Među ostalim, traži se procjena bi li isticanje oznake „voćni sokovi ne sadrže dodane šećere” uz naziv proizvoda potaknulo veću konzumaciju sokova nauštrb cijelog svježeg voća te su dodane nove kategorije proizvoda „voćni sok sa smanjenim sadržajem šećera” i „voćni sok od koncentriranog voćnog soka sa smanjenim sadržajem šećera”. Napomenuto je i da se količina šećera koja se dodaje nektaru razlikuje, ovisno o vrsti voća.

Vezano uz džemove, EGSO smatra da povećanje udjela voća u extra džemovima iznad aktualnih 450 g/kg neće dovesti do manje šećera u konačnom proizvodu te podržava povećanje udjela voća u standardnim džemovima na 400 g/kg. U sastavu „džema” i „ekstra džema” zahtijeva se veći sadržaj voća, a naziv „marmelada” odsad se može upotrebljavati za proizvode od svih vrsta voća.

Uz navedeno, bit će dozvoljeni postupci za proizvodnju proizvoda od kondenziranog mlijeka bez laktoze.

EGSO naglašava kako je važno osigurati da poduzeća, posebno mala i srednja, pri provođenju novih mjera ne budu opterećena prekomjernim troškovima te je stoga omogućeno prijelazno razdoblje od dvije godine tijekom kojeg je potrebno uzeti u obzir radne uvjete i prava zaposlenika. Kako bi se izbjeglo rasipanje hrane, proizvode stavljene na tržište prije tog roka, ne bi trebalo povući.

S obzirom na znatne promjene na tržištima hrane, potaknute inovacijama i zakonodavnim razvojem, ključno je prilagoditi politike kako bi se uskladile s promjenjivim očekivanjima potrošača te ih se osnažilo za donošenje informiranih i održivih odluka o hrani. Za postizanje tih ciljeva potreban je višestruki pristup, uključujući povećanje dostupnosti održivih proizvoda, edukaciju pojedinaca o zdravijim prehrambenim izborima, zalaganje za reformulaciju proizvoda i proširenje obveznog označavanja podrijetla za određene stavke. Te promjene moraju biti usklađene s trenutačnim društvenim problemima i zahtjevima potrošača, uz zadržavanje konkurentnosti i povoljnih radnih uvjeta u poljoprivredno-prehrambenom sektoru, naglašava EGSO.

Reviziji tržišnih standarda EU-a za poljoprivredne proizvode možete pristupiti ovdje.

Kontaktirajte nas
* - obavezna polja